Revolúcia v cestovaní do Bratislavy? Má odľahčiť dopravu aj parkovanie

BRATISLAVA – Terminál osobnej integrovanej dopravy, skrátene TIOP, je termín, ktorý zatiaľ v hlavnom meste veľmi známy nie je. Už čoskoro by sa však mal stať prostriedkom na odbremenenie ciest a aj samotných cestujúcich. Ide totiž o uzol, kde majú ľudia prestupovať z vlakov rovno na MHD. Prvý takýto má vyrásť v bratislavskom Ružinove.

 

Terminál má stáť v časti, ktorú najmä Bratislavčania cestujúci MHD môžu poznať ako konečnú zastávku autobusu 39 na Ostredkoch. Zmluva na spracovanie projektovej dokumentácie s predstaviteľmi jednotlivých spoločností k výstavbe terminálu bola podpísaná na miestnom úrade v Ružinove za účasti starostu mestskej časti Martina Chrena, ministra dopravy Andreja Doležala (nomin. Sme rodina) a generálneho riaditeľa Železníc SR Miloslava Havrilu.

„Vítam všetky projekty, ktoré zlepšia a spriechodnia dopravu v hlavnom meste, tento k nim rozhodne patrí. Novým terminálom umožníme cestujúcim bezproblémový a rýchly prestup „suchou nohou“ z vlaku na mestskú hromadnú dopravu a opačne. Pomôžeme tak skrátiť čas dochádzajúcich ľudí do centra mesta a využívaním verejnej osobnej dopravy znížime počet áut. Projekt odbočky zároveň zvýši priepustnosti veľmi intenzívne využívanej trate smerom na Dunajskú Stredu,“ povedal minister dopravy Andrej Doležal.

Podľa starostu Ružinova Martina Chrena bude mať projekt obrovský prínos nielen pre ľudí, ktorí do Bratislavy prichádzajú, ale aj pre samotných Ružinovčanov. „Odľahčí totiž dopravu v meste a uvoľnia sa aj parkovacie kapacity, čo je dlhodobo jeden z najcitlivejšie vnímaných problémov v meste,“ tvrdí.

 

Zdroj: Zoznam.sk

Odbočka a zastávka

Samotná zákazka sa člení na dve časti – zastávku za 322 560 eur bez DPH a odbočku za 298 000 eur bez DPH. Zhotoviteľ projektovej dokumentácie k odbočke je firma Valbek & Prodex s.r.o. Bratislava. Zastávku má zasa na starosti Reming Consult a.s. Bratislava.

Ostrovné nástupište by malo mať minimálnu dĺžku 200 metrov. Ponúkať by mali prístrešky pre cestujúcich, informačné systémy a tiež Wi-Fi prístup k internetu pre cestujúcich. Oba projekty by mali byť zrealizované do konca roka 2023.

 

Zdroj: FB / Martin Chren – starosta Ružinova

Nie iba Ružinov

Pôvodne sa uvažovalo až o siedmich nových zastávkach, ale štúdie neskôr ukázali ako výhodné iba štyri z nich. Okrem Ružinova by mali v budúcnosti fungovať aj TIOP-y Vrakuňa, Lamačská brána a Patrónka/Železná studienka. „V prípade zastávky Lamačská brána (Bory) štúdia odporúča jej výstavbu v prípade zabezpečenia dobrého napojenia na MHD, ideálne predĺžením električkovej trate z Dúbravky a pri zastávke Patrónka sa prikláňa k rekonštrukcii neďalekej existujúcej zastávky Železná studienka,“ uviedli vtedy železnice.

Mohlo by vás zaujímať:

Viac o téme: Andrej Doležal, Bratislava, cestujúci, doprava, Martin Chren, minister dopravy, odbočka, Ružinov, Terminál osobnej integrovanej dopravy, TIOP, zastávka

Súvisiace články