Regióny Bratislava Top

VEĽKÁ REKONŠTRUKCIA Bratislavská Umelka ponúkne nezvyčajné priestory

Zdroj: FB / Galéria Umelka - Slovenská výtvarná únia

BRATISLAVA – Nové miesto na zábavu. Budova bratislavskej Umelky ožije a zmení sa na nepoznanie. Ľuďom prinesie zábavu, ale aj oddych. Akcie budú určené pre všetkých a to bez rozdielu. Jedno z najkrajších výstavných priestorov chce spojiť rómsku či židovskú komunitu s LGBT.

 

Centrum hlavného mesta postupne mení svoju tvár. Okoloidúcich už čoskoro prinúti zaostriť na Umelku. Tá totiž bude už čoskoro žiť. Slovenská výtvarná únia rozšíri budovu o niečo zaujímavejšie. Pribudne pavilón, ktorý otvorí dvere každému. Rovnako bude stáť za to pódium, kde sa budú môcť vyblázniť hudobníci. Vďaka novým skladovým priestorom zase galéria môže rozšíriť svoju ponuku.

Keďže sa už bude budovať, súčasne opravia aj výstavné priestory. Umelka chce ponúknuť viac kvality, preto musí dbať aj na premyslené priestory. Vrhne sa napríklad do prerábky osvetlenia, pracovať bude aj s akustikou.

Pre všetkých

Umelka chce byť priestorom pre všetkých. Otvorené dvere budú mať aj fyzicky znevýhodnené osoby. ,,Novovybudovaný multifunkčný pavilón bude plne bezbariérový a Galéria dostane schodolez, čo sprístupní unikátne priestory pre všetkých,” uviedla Slovenská výtvarná únia.

Okrem toho chce únia, ako vlastník, priniesť do hlavného mesta kultúrne podujatia, ktoré okrem iného spoja Rómov, Židov, Maďarov a LGBT komunitu. To všetko chcú vytvoriť vďaka grantu Európskeho hospodárskeho priestoru a štátneho rozpočtu. Inováciou priestorov a programu majú na pláne prilákáť turistov, ale aj mládež. ,,Skvalitnenie dramaturgie, výstavného programu a medzinárodnej spolupráce bude prebiehať v úzkej spolupráci so zahraničnými partnermi, najmä s projektovým partnerom z Islandu, s organizáciou SIM – Asociáciou islandských výtvarných umelcov, ktorá je, rovnako ako Slovenská výtvarná únia súčasťou medzinárodnej siete International Association of Art Europe,” dodala únia. Do práce by sa mali vrhnúť už tento rok v júli.

Spojí generácie

Umelka sa stane lepším miestom na zábavu. Zdroj: FB / Ľubomír Boháč Architekt