Regióny Bratislava Top

Vyrastie v Bratislave INTERGALAKTICKÉ SÍDLO za stovky miliónov? Známa IT spoločnosť odkúpila areál bývalej nemocnice

Nový kampus spoločnosti ESET. Zdroj: ESET

BRATISLAVA – Spoločnosť ESET, ktorá pôsobí v oblasti IT bezpečnosti predstavila tento týždeň verejnosti svoje dlho plánované sídlo. Kampus, ako ho firma prezýva má vzniknúť na obrovskom pozemku bývalej Vojenskej nemocnice pri bratislavskej Železnej studničke. S výstavbou plánujú začať koncom roka 2024.

 

Slovenská spoločnosť ESET sa spojila so svetoznámym architektonickým štúdiom BIG – Bjarke Ingels Group a predstavila koncepčný návrh nového ESET kampusu. Podľa generálneho riaditeľa firmy nový koncept definuje najmä environmentálny dizajn, flexibilita a ambícia uhlíkovej neutrality. Predstavitelia spoločnosti tvrdia, že dlho čakali na správnu príležitosť.

Lokalitu v okolí bratislavskej Patrónky chcú architekti premeniť na epicentrum technologických inovácií, vedy a výskumu. Do svojho nového sídla sa majú v pláne nasťahovať odborníci z oblasti IT sektoru v priebehu roka 2027. S povoleniami sú však ešte len na začiatku tŕnistej cesty. Formálne sa proces povoľovania nezačal, nemáme teda žiadne oficiálne stanovisko od mesta. V najbližšom období budeme pokračovať v spresňovaní ďalších, najmä technických detailov, a zároveň začneme, aj v spolupráci s lokálnym architektom, s prípravou podkladov pre povoľovacie konanie – od podkladov pre proces EIA, pre získanie záväzného stanoviska mesta a následne územného rozhodnutia,“ prezradil pre zregiony.sk hovorca spoločnosti Peter Blažečka.

Pozemok bývalej Vojenskej nemocnice získal gigant na trhu s antivírusmi už v roku 2017 vo verejnej dražbe. Za päť rokov nadobudol nový kampus presnejšie kontúry. Spoločnosť plánuje celkovú výšku investície v hodnote 200 miliónov eur.

Galéria
Nový kampus spoločnosti ESET. Zdroj: ESET
Nový kampus spoločnosti ESET. Zdroj: ESET
Nový kampus spoločnosti ESET. Zdroj: ESET
Nový kampus spoločnosti ESET. Zdroj: ESET
Nový kampus spoločnosti ESET. Zdroj: ESET
navigate_before
navigate_next

Aj pre verejnosť

ESET neplánuje campus postaviť len pre svojich zamestnancov, myslí aj na vzdelávanie študentov susediacich technických univerzít. Campus nerobíme iba pre seba, chceme dosiahnuť prepojenie s univerzitami, ktoré sú hneď za kopcom, sú to dve veľké technické univerzity. Radi by sme tam vytvorili podmienky pre výuku študentov,“ priblížil prevádzkový riaditeľ spoločnosti. Svetový líder v oblasti kybernetickej bezpečnosti chce do projektu zakomponovať najnovšie vedecké poznatky z oblasti architektúry a životného prostredia. K dispozícii má obrovský areál s rozlohou 55 tisíc metrov štvorcových.

Okrem nového sídla a globálneho vedecko-výskumného centra ESET-u, vytvorí podľa autorov projektu kampus aj kvalitné a podnetné prostredie pre IT, technologické firmy a startupy, ktoré prepojí s technicky zameranými vysokými školami. Popri tom areál poskytne širokú škálu ďalších služieb a prevádzok, kvalitné verejné priestory a sčasti aj rezidenčnú funkciu vo forme co-livingu, určenú najmä stážistom. Generálny riaditeľ spoločnosti by chcel, aby sa jeho zamestnanci cítili v nových priestoroch, čo najlepšie a mohli tu naplno tráviť svoj čas. Preto do výstavby plánuje zakomponovať aj bežné prevádzky ako sú potraviny, kaviarne, či reštaurácie. Ďalšou dôležitou súčasťou kampusu má byť športová infraštruktúra a auditórium, pričom mnohé z týchto priestorov bude môcť využívať aj široká verejnosť.

Galéria
Areál bývalej vojenskej nemocnice. Zdroj: TASR
Areál bývalej vojenskej nemocnice. Zdroj: TASR
Areál bývalej vojenskej nemocnice. Zdroj: TASR
navigate_before
navigate_next

Živé miesto

Sídlo spoločnosti prezývajú autori projektu aj živé miesto, vzhľadom na to, aký kladú dôraz na životné prostredie. Ultra moderný areál podľa nich zapadne do okolitej prírody. „Urbanizmus kampusu nielen rešpektuje, ale naplno využíva existujúce zelené prostredie a komplex budov z neho akoby „vyrastá“. V architektúre prevažuje organický tvar budov, ktoré sa v priestore nesnažia okázalo zaujať, ale naopak, pôsobia v ňom veľmi prirodzene,“ povedali o svojich plánoch.

Netradičný prístup zvolili architekti aj pri koncepcii vnútorného prostredia pracovných priestorov. Navrhujú vytvoriť niekoľko prototypov kancelárií a zasadačiek ešte pred samotnou výstavbou budov, ktoré by určitý čas testovali samotní zamestnanci a sami si určili optimálne nastavenie použitých technológií aj funkčný dizajn.

Ambície ESETU sú dokonca také, že uvažujú o vlastnej výrobe energií. Uhlíková neutralita sa podľa architektov odzrkadľuje v každej oblasti návrhu – od dizajnu, cez realizáciu a výber stavebných technológií a materiálov až po budúcu prevádzku kampusu. Projektový tím venuje veľkú pozornosť energetickej efektívnosti a možnostiam využitia rôznych druhov obnoviteľných zdrojov energie či prípadnej vlastnej výrobe energií.