Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Zemetrasenie v REALITÁCH: Všetko sa zmenilo! Kto je dnes vo výhode a komu sa oplatí vyčkávať? Poznáme podrobnosti

dom, pastier, Bratislava, pamiatka
Na Slovensku ponuka po nehnuteľnostiach prevyšuje dopyt, rastú aj ceny prenájmov. Zdroj: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Rok 2022 bol mimoriadne turbulentný a z dôvodu viacerých udalostí zmenil zaužívané stereotypy Slovákov. Rekordná inflácia, zdražovanie, rast cien, tovarov a služieb, zvyšovanie úrokov, nedostupnosť úverov, pôžičiek a hypoték ovplyvnili život všetkých Slovákov. No prognózy na rok 2023 nie sú o nič pozitívnejšie.

 

Najmä v oblasti bývania a na trhu s realitami je situácia alarmujúca a mimoriadne zložitá. Rast úrokov do zdravých hodnôt, ponuka prevyšujúca dopyt po nehnuteľnostiach aj rastúce ceny prenájmov boli rozhodujúcimi faktormi, ktoré ovplyvnili dianie na realitnom trhu v roku 2022. „Aktuálne sú vo výhode kupujúci, keďže si môžu vyberať z viacerých nehnuteľností a majú tak možnosť vyjednávať. Náš realitný trh si za posledné roky zvykol, že vo výhode boli predávajúci, to sa však zmenilo a počas roku 2022 presedlal z trhu predávajúceho na trh kupujúceho,“ povedala riaditeľka FinGO Reality Róberta Mecková. Najmä z dôvodu menšej dostupnosti hypoték a zvyšujúcich sa úrokových sadzieb je vo väčšej miere preferované nájomné bývanie. No aj tu cena výrazne rastie, keďže sa znížila dostupnosť voľných bytov na prenájom. „Čo je však zaujímavé, úplne sa zastavil trh s rekreačnými nehnuteľnosťami. Chaty a pozemky si hľadajú kupcov oveľa ťažšie ako pred rokom či dvoma, kedy sa predávali okamžite. Okrem toho vnímame, že bonitnejšia klientela sa rozhliada aj po nehnuteľnostiach v zahraničí, napríklad v Španielsku, Chorvátsku, Grécku či v Dubaji,“ dodala Mecková.

 

Na Slovensku ponuka po nehnuteľnostiach prevyšuje dopyt, rastú aj ceny prenájmov. Zdroj: archív zoznam.sk

V roku 2023 sa očakáva, že realitný trh bude viac-menej stabilizovaný a bude sa vyvíjať podobne ako tomu bolo v posledných týždňoch roku 2022. „Extrémne prepady nárastu cien nehnuteľností neočakávame, určite však ani extrémne nárasty. Situáciu môže ovplyvniť aj vývoj vojnovej situácie. Ak zavládne mier a veľa ukrajinských občanov sa vráti späť do vlasti, mnoho prenajatých bytov sa uvoľní, a vďaka tomu môže klesnúť cena prenájmov. Zároveň ak sa situácia upokojí, inflácia klesne a všetko sa vráti do starých koľají, mnoho ľudí môže nadobudnúť apetít po kúpe nehnuteľností. Tak či onak, nikto neočakáva pokles cien realít radikálnym spôsobom a už vôbec nie v prípade novostavieb. Tie boli relatívne stabilizované aj počas roku 2022 a ich ceny neklesali,“ konštatuje Mecková.

V roku 2023 tak budú nehnuteľnosti kupovať najmä tí, ktorí majú potrebu bývať. Investičných kupujúcich je výrazne menej, a to nielen kvôli vojne, ale najmä kvôli predajným cenám realít. „Niet sa čo čudovať. Inú pridanú hodnotu mala pre kupujúceho kúpa 2-izbového bytu pred 10 rokmi za 50-tisíc eur a inú má v súčasnosti investícia do podobného bytu za 170-tisíc eur, pričom cena mesačného nájmu sa za tú dobu zvýšila o približne 50 %. Ak má niekto zvyšné peniaze a chce kupovať nehnuteľnosť aj s ohľadom na súčasnú mieru inflácie, nech kupuje,“ vyjadrila sa Mecková. Zároveň dodala, že ak človek potrebuje dostavať dom a nemá dostatok financií, predá svoj byt hoci aj za cenu, ktorá pre neho ako predávajúceho v súčasnosti nie je najvýhodnejšia. „Ak však niekto nie je nútený predávať, pravdepodobne počká na predpokladaný opätovný rast cien nehnuteľností, ktorého by sme sa mohli dočkať v rokoch 2024 – 2025,“ naznačila Mecková.