Regióny Bratislava Top

Bratislavské letisko preruší svoju prevádzku. Dokedy sa vám z neho ešte podarí odletieť?

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Letisko Milana Rastislava Štefánika v Bratislave čakajú krušné chvíle. Okrem stále platného zákazu cestovania do zahraničia za účelom rekreácie, je v apríli naplánovaná nemalá rekonštrukcia križovatky dráh, ktorá odstaví fungovanie letiska na niekoľko dní. V akom režime teda aktuálne funguje bratislavské letisko a dokedy sa vám z neho ešte podarí odletieť?

 

Plánovaný oddych či dovolenku pri mori je nutné odložiť do 28. apríla. Dôvodom je protiepidemiologické opatrenie, ktoré nadobudlo platnosť od 20. marca a zakazuje zahraničné cesty za účelom rekreácie. Nariadenie má zabrániť ďalšiemu zavlečeniu mutácií koronavírusu na územie Slovenska. Zákaz zahraničných ciest sa však nevzťahuje na pracovné povinnosti, návštevy lekára alebo rodiny. Na dodržiavanie opatrení dohliadajú policajné zložky. ,,Účel cesty cestujúceho do zahraničia preverujú na letisku policajti z Oddelenia hraničnej kontroly Prezídia policajného zboru SR, ktorí sa počas pasovej/hraničnej kontroly pýtajú cestujúcich na účel cesty do zahraničia. Ku zdržaniu však nedochádza,” uviedla pre Zoznam.sk hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika Veronika Ševčíková.

 

Aktuálne nariadenia dovoľujú vycestovať do zahraničia len za účelom práce, návštevy rodiny či lekára. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Zákaz neovplyvnil pravidelné linky

Dôsledkom zákazu cestovania kvôli dovolenke je aj zrušený let na Maldivy, ktorého odlet bol z bratislavského letiska pôvodne naplánovaný na 31. marca. ,,Vždy je to rozhodnutie leteckého dopravcu, ktorý let prevádzkuje,” doplnila hovorkyňa Ševčíková. V súčasnosti je však možné využívať 3 pravidelné letecké linky a to od dopravcu Wizz Air, ktorý zabezpečuje lety do Londýna-Lutonu (raz týždenne), od dopravcu Air Cairo do egyptskej Hurghady (raz týždenne) a od AirExplore, ktorý sprostredkováva cestu do Štokholmu (dvakrát za mesiac). So zmenou letového poriadku pribudli aj ďalšie lety a to do Kyjeva-Žuljany a Londýna-Stanstedu.

 

Prehľad plánovaných letov z a do Bratislavy (do 13. apríla). Zdroj: Letisko M. R. Štefánika

 

V máji sa ponuka letov opäť rozrastie a to konkrétne o lety do Sofie, Skopje, Ľvova, Odesy, ktoré zastrešuje dopravca Wizz Air a tiež o lety do Milána, Ríma, Bruselu-Charleroi, Alghery na Sardínii, Birminghamu, Edinburghu, Leedsu-Bradford, Manchesteru, Kyjeva-Boryspiľu a Dublinu, ktorých dopravca je Ryanair.

Odstávka letiska

Bratislavské letisko preruší svoju prevádzku v čase od 14. apríla do 24. apríla. Dôvodom je rekonštrukcia križovatky vzletových a pristávacích dráh. Letecká doprava sa tak (okrem heliportov) dočasne uzavrie. „Rekonštrukcia križovatky dráh bola dlho plánovaná a leteckí dopravcovia boli o nej vopred informovaní, preto na dané obdobie letenky nepredávali. Rovnako cestovné kancelárie nenaplánovali na tieto dni žiadne turnusy. Je aj pozitívnou zhodou okolností, že rekonštrukcia, počas ktorej musí byť letisko úplne uzatvorené, prebehne v súbehu s obdobím platnosti zákazu vycestovať na dovolenky v zahraničí,“ ozrejmil riaditeľ letovej prevádzky a člen predstavenstva Letiska M. R. Štefánika BratislavaImrich Ancin. Prvé lety budú po rekonštrukcii smerovať do Londýna a Štokholmu a to hneď 25. apríla.

 

Od 14. apríla do 24. apríla plánuje bratislavské letisko veľkú rekonštrukciu. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Leto by malo byť v plnom prúde

Pokiaľ to situácia okolo koronavírusu dovolí a vláda opäť nesprísni podmienky cestovania, letné mesiace by sme už mohli tváriť pri mori. Dokazujú to aj odvážne plány leteckých dopravcov. Z Bratislavy predáva Ryanair letenky už od júna do bulharského Burgasu, na Pafos na Cypre, na ostrov Korfu, na španielsku Malorku a do Malagy. Svoje plány už majú aj cestovné kancelárie, ktorých ponuky sa hemžia letnými termínmi. Letisko M. R. Štefánika eviduje už dnes nahlásené charterové a pravidelné lety do dovolenkových letovísk v Grécku, Turecku, Bulharsku, na Cypre, Kapverdských ostrovoch, v Španielsku, v Taliansku či v Tunisku.

Mohlo by vás zaujímať: