Regióny Bratislava Kultúra Top

Hudobníci na scénu. Na obrazovkách RTVS štartuje výnimočný projekt

Zdroj: RTVS

BRATISLAVA – Kultúrny život sa pomaly vracia medzi ľudí. Aj keď iba prostredníctvom televíznych obrazoviek, ale predsa. Už dnes večer na Dvojke vypukne projekt Klubtúra. Diváci postupne spoznajú lokálne klubové scény z celého Slovenska. Na pláne je až 20 koncertov.

 

Ministerstvo kultúry a Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) ešte minulý rok informovali o projekte na podporu nezávislých umelcov s názvom Klubtúra. Začiatkom roka začali umelci nakrúcať a výsledok je na svete. Sériu vystúpení odštartuje už dnes o 23:10 na Dvojke multitalentovaný Andrej Šeban, kapela Haďáci a DJ-ka B-Complex. Koncert sa pripravoval v bratislavskom klube Fuga. Hudobníci odprezentujú nielen svoj talent, ale aj príslušný región.

 

Hudobníci predstavia svoju vlastnú tvorbu. Zdroj: RTVS

Tí za scénou

Koronakríza v najväčšej miere zasiahla práve živú kultúru. Ľudia pracujúci v zákulisí, ktorí vykonávajú takzvanú ,,neviditeľnú činnosť” sú pre mnohých neznámi. Preto nielen umelci, ale aj umeleckí technickí pracovníci či prevádzkovatelia klubov dostali priestor zviditeľniť sa. Televízna séria ponúkne koncertné vystúpenia z 20 hudobných klubov a komunitných centier na celom Slovensku. Predstaví sa viac ako 40 regionálnych hudobných zoskupení. „Táto pomoc má veľa pozitív. Je adresná, rýchla, dáva ľuďom možnosť realizovať sa v oblasti, ktorá ich baví a napĺňa, divákom priblíži prácu ľudí, ktorých často nevidieť, no sú nenahraditeľní. Zároveň predstavuje regionálnu tvorbu a jednotlivé centrá a kluby,“ povedala počas uvedenia projektu ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

Rezort vyčlenil na projekt 150-tisíc eur. Tie sa využili na kompletnú produkciu koncertov a ich televízny záznam. Keďže cieľom celého nápadu je pomôcť, koncerty zabezpečili regionálni umeleckí technickí pracovníci. Práve ich práca bolo v dôsledku pandémie výrazne obmedzená. ,,Výsledkom projektu je finančná podpora a zviditeľnenie nezávislých hudobných klubov a komunitných centier, umelcov, ale aj umeleckých technických pracovníkov,” zdôraznilo ministerstvo kultúry.

 

Počas vystúpení spoznáte mnohých umelcov. Zdroj: RTVS

Zaujímavé debaty

Okrem hudobných vystúpení budú súčasťou aj rozhovory. Moderátorská dvojica Michal Kaščák a Martin Valihora predstaví účinkujúce hudobné zoskupenia. Priblíži ich tvorbu, hudobnú históriu a okamihy, ktoré vykresľujú existenčné a umelecké pozície počas druhej vlny pandémie koronavírusu na Slovensku.

Martin Valihora zažil podľa jeho slov v rámci Klubtúry jedno z najkrajších období počas svojho pôsobenia na slovenskej hudobnej scéne. ,,Stretol som odvážnych, smelých a oddaných ľudí, ktorí milujú to, čo robia a robia všetko pre to, aby sa preniesli cez ťažkosti tejto doby. Klubtúra chce ukázať realitu života kultúrnych priestorov, klubov, hudobníkov, obslužného personálu – celého organizmu, ktorý segment kultúry v sebe zahŕňa. Všetky pracovné pozície a celú pracovnú schému. Tento projektmá upozorniť na presah kultúry, predovšetkým živej kultúry, a to do každodenného života bežného človeka, ” vysvetlil Valihora.

 

Súčasťou budú zaujímavé diskusie. Zdroj: RTVS

Pozadie nezávislej scény

Výber a oslovenie umelcov mali na starosti už spomínaní moderátori a profesionálne umelecké autority Michal Kaščák a Martin Valihora. Pôsobia v tomto sektore niekoľko rokov aj v rámci projektov Festival Pohoda a One Day Jazz festival. „Počas celého roka vytvárajú priestor na stretávanie sa a prezentáciu živej kultúry a nezávislých umelcov. V rámci tohto projektu to bude naopak a práve oni budú hosťami na domovských scénach regionálnych umelcov. Som nesmierne rád, že konečný výsledok, v podobe 20-dielnej relácie, môžeme predstaviť našim divákom prostredníctvom televíznych obrazoviek a priniesť im tak domov trochu kultúry a ukázať im pozadie fungovania nezávislej hudobnej scény na Slovensku,“ dodal na margo moderátorov riaditeľ Sekcie programových služieb RTVS Anton Šulík. RTVS zabezpečila kompletnú televíznu postprodukciu.

 

Valihora a Kaščák budú neoddeliteľnou súčasťou koncertov. Zdroj: RTVS

Mohlo by vás zaujímať: