Regióny Bratislava Top

Jediný v Bratislave: Priechod v žiare reflektorov môže zachraňovať životy

Zdroj: FB / Martin Chren - starosta Ružinova

BRATISLAVA – Ako deti nás rodičia zrejme všetkých učili do isté – najskôr sa pozrieť doľava, potom doprava, prípadne opäť doľava a až potom vstúpiť na cestu. A to bez ohľadu na to, či sme na priechode, alebo nie. Napriek tomu, že teóriu zrejme ovláda každý, s praxou je to už horšie. A nehody, často smrteľné, sú, bohužiaľ, stále časté. Jedna takáto s fatálnymi následkami sa nedávno stala v bratislavskom Ružinove. A práve táto mestská časť teraz spustila unikátnu novinku, ktorá môže zachraňovať životy.

 

Na priechode pre chodcov na ulici Maximiliána Hella koncom minulého týždňa uviedol starosta Martin Chren za účasti polície a štátneho tajomníka ministerstva vnútra Jána Lazára do prevádzky inovatívne osvetlenie priechodu pre chodcov. „Ide o úplne nový patent slovenskej firmy Aria33 – umiestnený projektor je len druhým vyrobeným prototypom. Prvý už pár mesiacov funguje v Žiari nad Hronom, ale tento “náš” je vytunovaný, výkonnejší a doplnený novými funkciami, takže sme prví, aj keď sme druhí,“ pochválil sa Chren. Ako doplnili z tlačového odboru mestskej časti, projekt vznikol na základe dobrých vzťahov a dlhodobej spolupráce s odborom dopravy polície.

Hlavnými výhodami sú podľa neho kvalita osvetlenia, pri ktorom je chodec v noci výrazne viditeľnejší a premietané svetlo psychologicky núti vodiča spozornieť. K dobru určite slúži aj ľahká inštalácia. Ak je totiž lampa pár metrov od priechodu, dá sa na ňu umiestniť a netreba prirábať nový stĺp. Osvetlenie sa okrem toho zapína len vtedy, ak k priechodu príde chodec a okrem frekvencie premávky dokáže kamerovo snímať cestu a merať napríklad aj čistotu vzduch. „A keďže funguje na princípe projekcie svetla, skúšam zariadiť, aby premietaný obrazec napríklad v zime mohol mať tvar snehových vločiek,“ dodal ružinovský starosta.

 

Zdroj: FB / Martin Chren – starosta Ružinova

S technickými problémami

Testovacia prevádzka začala minulý týždeň z piatka na sobotu, avšak nemala dlhé trvanie. Ako informoval zástupca firmy Filip Kovalovský, ktorá s unikátnym osvetlením priechodov prišla, v krátkom čase identifikovali technický problém. „Žiaľ, ukázalo sa, že niekedy nestačia ani tisícky hodín testovania,“ skonštatoval. O opätovnom sfunkčnení osvetlenia informoval opäť v nedeľu večer, odkedy už unikátne osvetlenie plne funguje. „Na ulici Maximiliána Hella ide o skúšobný prototyp takéhoto osvetlenia, s čím sú občas spojené aj technické problémy. Všetky, ktoré sa vyskytli krátko po spustení, boli však do niekoľkých hodín odstránené,“ uviedla v tejto súvislosti mestská časť.

 

Zdroj: FB / Martin Chren – starosta Ružinova

Práve v blízkosti tohto priechodu sa nedávno stala vážna dopravná nehoda. „V Ružinove je viac miest, kde by sa na priechodoch osvetlenie hodilo – napríklad neďaleko na Tomášikovej, to však, žiaľ, nie je cesta v našej správe a na testovanie novinky je zatiaľ príliš frekventovaná,“ uviedol Chren. Ľudia v rámci spätnej väzby navrhujú mestskej časti aj ďalšie priechody, ktoré by bolo podľa nich dobré nasvietiť obdobným spôsobom. „Obyčajne sú to priechody na problémových úsekoch ciest, ale tiež napr. pred škôlkami alebo školami,“ uviedli. Napríklad v prípade Tomášikovej ulice, kde nedávno došlo k tragickej nehode, pri ktorej zahynula študentka, rozhoduje magistrát, pretože je v správe hlavného mesta.

Už teraz však avizovali, že naplánované sú aj ďalšie smart-projekty, o ktorých budú informovať.

Zdroj: FB / Martin Chren – starosta Ružinova

Prvý bol Žiar nad Hronom

Ako sa spomína už vyššie, Ružinov nebol prvým miestom, kde si túto technológiu vyskúšali. V septembri minulého roka bol podobným spôsobom nasvietený už priechod v Žiari nad Hronom. Mesto takýmto spôsobom urobilo bezpečnejším jeden z priechodov priamo pred základnou školou na ulici Dr. Janského.

Mohlo by vás zaujímať: