Regióny Bratislava Top

NAJVÄČŠIA AUTOMOBILKA V PROBLÉMOCH! Doma nechali tisícky zamestnancov

BRATISLAVA – Kritická situácia na Slovensku! Po tom, čo Jaguar Land Rover ako prvý odstavil svoju výrobu a nechal doma viac 2800 zamestnancov, dostal automobilový priemysel ďalšiu tvrdú ranu. Výrobné linky stopol aj najväčší  výrobca, bratislavský Volkswagen. Doma ostali tisícky zamestnancov.

 

Už druhá automobilka na Slovensku zastavuje svoju výrobu. Koreňom problému sú chýbajúce diely. Tisícky zamestnancov už výrobcovia áut nechali doma. Ich budúcnosť teraz závisí od pomoci štátu. Na problém s chýbajúcimi súčiastkami upozornila najprv automobilka Škoda v Českej Republike. Aj jej závody podobne ako tie na Slovensku zastavujú svoju výrobu. Potom ako zastavenie výroby ohlásili z priemyselného parku Jaguar Land Rover so sídlom v Nitre, komplikácie s výrobou priznal aj priemyselný park Volkswagen so sídlom v Bratislave. Zatiaľ čo Jaguar Land Rover nechal doma viac ako 2800 pracovníkov bratislavský Volkswagen prezradil len hrubý odhad. V jeho prípade má ísť o približne 3800 ľudí. Tisícky zamestnancov môžu len dúfať, že Ministerstvo sociálnych vecí a rodiny bude mať dostatok financií na to, aby pokryl ich 80%-tnú čiastku z priemerného zárobku. Automobilový priemysel, ktorý teraz dostáva jednu tvrdú ranu za druhou je pri tom kostrou slovenskej ekonomiky.

Chýbajúce súčiastky

Predseda odborov Jaguar Land Rover Peter Mrázik pre zoznam.sk objasnil, že počiatky mimoriadne vážneho problému môžeme hľadať niekedy na začiatku prvej vlny pandémie. Odvtedy má totiž Čína problém s dodávaním hlavných dielov, bez ktorých automobilky na Slovensku nedokážu autá skompletizovať. “Teraz žijeme veľmi turbulentnú dobu a počiatky tohto problému by sme mohli hľadať už na začiatku prvej vlny pandémie. Autá sú dnes vysoko elektrifikované. Pomaly každá jedna súčiastka buď interaguje, odosiela nejaké informácie do systému alebo sa využíva na riadenie toho systému. Preto, keď nám vypadne takáto súčiastka je to auto veľmi náročné skompletizovať alebo to ani vôbec nie je možné,” objasnil predseda odborovej komunikácie Jaguar Land Rover.

VÁŽNA SITUÁCIA v Nitre: Takmer 2800 ľudí NENASTÚPILO DO PRÁCE!

Reportéri zoznam.sk sa preto zaujímali aj o situáciu u ďalších automobilových výrobcov na Slovensku. Zástupcovia Kia avizujú, že sa im momentálne darí vyhnúť výraznejším zastaveniam výroby. „Situácia sa samozrejme neustále vyvíja, a tak pracujeme na tom, aby sme zabezpečili čo najplynulejší chod výroby. V súčasnosti vyrábame v trojzmennej prevádzke,“ ubezpečili kompetentní z firmy.

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Ďalší masívny producent avizuje ťažkosti

Oslovili sme všetkých popredných výrobcov áut na Slovensku. Automobilky z Trnavy PSA Peugeot Citroën na naše otázky zatiaľ nereagovala. Problém však priznal po automobilke Jaguar Land Rover aj najväčší výrobca Volkswagen so sídlom v Devínskej novej Vsi. Výrazný výpadok kapacít na výrobu polovodičov spôsobil celosvetovo v mnohých odvetviach nedostatky v produkcii. Dotknutý tým je aj automobilový priemysel a značky koncernu Volkswagen. V predchádzajúcich mesiacoch pracoval koncernový task force tím s vysokým nasadením úspešne na tom, aby minimalizoval dopady celosvetového nedostatku polovodičov na produkciu v koncerne,“ vysvetlila situáciu v spoločnosti hovorkyňa spoločnosti Lucia Kovarovič Makayová.

Zatiaľ čo Jaguar Land Rover trápia chýbajúce diely s čipmi, ako sú riadiace dosky lakťové opierky, či svetlá, Volkswagen sa potýka najmä s nedostatkom polovodičov. „V dôsledku celosvetového nedostatku polovodičov v súvislosti s epidémiou koronavírusu prišlo k fázovitému prispôsobovaniu produkcie aj v bratislavskom závode Volkswagen Slovakia. V závislosti od dostupnosti dielov bola začiatkom tohto týždňa čiastočne dotknutá výroba SUV vozidiel,“ napísala ďalej Makayová s tým, že obrovský výrobca zamestnáva viac ako 11 500 zamestnancov.