Regióny Bratislava Top

NEKONEČNÝ PRÍBEH pokračuje: Rusovský kaštieľ je v troskách

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Veľké sľuby, lákavé vizualizácie a chvály o tom, ako sa historický skvost konečne dočká obnovy. Písal sa júl 2018, keď vláda na čele s premiérom Petrom Pellegrinim predstavila s veľkou slávou plán obnovy kaštieľa v Rusovciach. Historický skvost bol už vtedy v dezolátnom stave. Pôvodne sa rátalo s tým, že práce by mali byť dokončené v roku 2023. Za ten čas už Pellegriniho vystriedal v premiérskom kresle Igor Matovič a toho Eduard Heger. Zatiaľ čo sa vlády menili, Rusovský kaštieľ však stále chátra.

 

„Ako máme hrad, záhradu či zimnú jazdiareň, tak chcem, aby aj Rusovce boli niečím, na čo môžeme byť pyšní a čo nebude predmetom posmeškov,” povedal pred takmer tromi rokmi vtedajší premiér Peter Pellegrini. S víťazom verejného obstarávania na projektovú dokumentáciu, združením NKP Rusovce, vtedy verejnosti ukázali aj vizualizácie vynovenej pamiatky. Zatiaľ však ostáva len pri nich.​

To, či môžeme byť pyšní na súčasnú podobu kaštieľa, je stále viac ako otázne. Schátrané a ošarpané múry, opadaná omietka, prázdnotou zívajúce okná. Taký je obraz niekdajšieho domova belgickej princeznej Štefánie. A nič na tom nezmenili ani tri roky od vyslovenia sľubov o rekonštrukcii objektu.

 

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Ako sme zistili, obnova unikátnej historickej pamiatky aktuálne stojí aj padá na neukončenom verejnom obstarávaní na výber zhotoviteľa stavebných prác a samotná rekonštrukcia je tak stále v nedohľadne. „Vzhľadom na aktuálny stav verejného obstarávania nie je možné odhadnúť ukončenie rekonštrukcie kaštieľa. Zároveň bolo ukončené verejné obstarávanie na výber poskytovateľa služieb – stavebnotechnický dozor, zmluva s úspešným uchádzačom je zverejnená v centrálnom registri zmlúv,“ uviedol pre Zoznam.sk Úrad vlády.

Zrealizovalo sa tak aspoň ošetrenie drevín v parku, s ktorým sa začalo ešte na jeseň v roku 2019 a ukončené bolo približne o rok neskôr. „Išlo o arboristické práce, ktorým predchádzala kompletná inventarizácia zelene. Uskutočnil sa výrub chorých a napadnutých drevín, aby sa zvýšila  bezpečnosť parku.  Boli ošetrené ostatné dreviny, aby sa zlepšil ich zdravotný stav a perspektíva,“ uviedol Úrad vlády a dodal, že počas realizácie rekonštrukcie národnej kultúrnej pamiatky Rusovce bude vysadených  114 stromov, niekoľko stoviek okrasných kríkov, trvaliek a cibuľovín.

 

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Na svete je petícia

Stále neukončené verejné obstarávanie však už vyvoláva nevôľu. V súvislosti s nekonečným príbehom rekonštrukcie kaštieľa už vznikla aj petícia, ktorej autori konštatujú, že rusovský kaštieľ chátra. „Chátra bez ohľadu na to, ktorá vládna garnitúra je pri moci. Každá vláda sa príde na kaštieľ pozrieť, pokýve hlavami a skonštatuje, že niečo treba robiť. Každá vláda predstaví plány, len aby potom skonštatovala, že táto pamiatka nie je prioritou a že práve teraz na ňu nie sú peniaze. Neustále odsúvanie rekonštrukcie kaštieľa však iba zhoršuje jeho stav a zvyšuje cenu, ktorú budeme za jeho záchranu musieť všetci zaplatiť v budúcnosti,“ uviedli s tým, že premiéra ako aj vedúceho Úradu vlády žiadajú o urýchlené ukončenie verejného obstarávania „na všetky etapy rekonštrukcie kaštieľa, priľahlého parku a budovy čeľadníka.“

 

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Chcú tiež pokračovať v revitalizácii parku okolo kaštieľa v Rusovciach podľa aktuálneho projektu, a to tak, aby nezostalo iba pri výrube chorých stromov. „Taktiež žiadame o vyčlenenie dostatočných finančných prostriedkov, potrebných na rekonštrukciu kaštieľa, aby po ukončení verejného obstarávania mohli práce prebiehať bez zbytočných prieťahov,“ dodali.

Pokusov obnoviť kaštieľ tu bolo v minulosti už niekoľko, vždy však zhltol iba milióny korún či eur a nikdy neboli dotiahnutý do fázy, kedy by pamiatka dostala dôstojnú reprezentatívnu podobu. Pôvodne odhadované náklady z roku 2018 predstavovali 75 miliónov eur bez DPH.

 

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Jediný výrazný posun, ktorý sa v poslednom čase udial so samotným kaštieľom, sa týka odstránenia trusu, ku ktorému prišlo počas minulej zimy. Vykonali sa tiež opatrenia proti tomu, aby do budovy lietali vtáci a vymenili sa podpery držiace prepadnuté stropy.

Aktuálne je kaštieľ spoločne s parkom evidovaný ako národná kultúrna pamiatka v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR. Úrad vlády uviedol, že rekonštrukcia pamiatky má byť financovaná zo štátneho rozpočtu, pričom rokujú tiež o možnosti využitia financií aj z Plánu obnovy a odolnosti SR.

 

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer