Regióny Bratislava Šport Top

ROZHOVOR s Antonom Tkáčom: Na bicykli už nejazdím, víťazné dresy som rozdal

Olympijský víťaz v dráhovej cyklistike Anton Tkáč oslávil v utorok 30. marca 70 rokov. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Anton Tkáč patrí k najväčším legendám československého športu a svetovej dráhovej cyklistiky. Je olympijským víťazom v šprinte z Montrealu 1976, trojnásobným majstrom sveta (1974,1976, 1978) a dvakrát vyhral v Československu federálnu anketu Športovec roka (1976, 1978), čo je dodnes unikátny rekord. V ére, kedy dominoval hokej, futbal, atletika, tenis, volejbal, basketbal či hádzaná to bolo niečo výnimočné. Aj preto v ankete Slovenský športovec 20. storočia obsadil druhé miesto za krasokorčuliarom Ondrejom Nepelom. S rodákom z Lozorna, ktorý 30. marca oslávil 70 rokov, sa Zoznam.sk rozprával nielen o jeho hviezdnej kariére, ale aj o súkromí. 

 

Ste jednou z najväčších osobností československého športu a svetovej dráhovej cyklistiky vôbec. Aké boli oslavy jubilujúce legendy?

– Vzhľadom na situáciu boli iba v kruhu rodiny. Samozrejme, že som prijímal gratulácie z domova a aj zo zahraničia.

Aký je vás vzťah k cyklistike v súčasnosti, ešte máte chuť previesť sa na bicykli?

– Cyklistike, najmä našej, fandím aj naďalej. Na bicykel už nesadám a šport sledujem ako divák.

Čo momentálne robíte?

– Venujem sa rodine, chodím na prechádzky so psíkom a pomáham synovi vo firme.

Počas vašej kariéry bola dráhová cyklistika v Československu jedným z najpopulárnejších a najúspešnejších športov. Možno iba futbal, hokej, volejbal či hádzaná mali viac fanúšikov. Čím to bolo?

– Šport v našej spoločnosti bol fenomén a cyklistika sa dostala na výslnie vďaka vynikajúcim výsledkom našich cyklistov. Je to aj vec masovej základne jednotlivých športov.

 

Olympijský víťaz v dráhovej cyklistike Anton Tkáč oslávil v utorok 30. marca 70 rokov. Vpravo vtedy ešte iba juniorský majster sveta v horskej cyklistike Peter Sagan. Zdroj: TASR

Dnes je to presne naopak. Kde sú príčiny malej popularity dráhovej cyklistiky a myslíte, že sa niečo v najbližších rokoch zmení?

– Zmenila sa doba, zrušili sa centrá výchovy športovej mládeže, strediská vrcholového športu a podobne. Šport dosahuje iba náhodné výsledky vďaka  zanieteným rodičom.

Cestná cyklistika žije v súčasnosti z popularity Petra Sagana. V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch ste boli v rovnakej pozícii, no dráhová cyklistika nedokázala z tohto obrovského potenciálu takmer nič vyťažiť. Prečo?

– Je to najmä z dôvodov, ktoré som opísal vyššie.

Máte olympijské zlato aj tri tituly majstra sveta. Ktorý z týchto úspechov si ceníte najviac?

– Titul majstra sveta z Mníchova 1978, kedy som bol už za svojim zenitom a zvíťazil som vďaka skúsenostiam.

Pre mnohých je vaše víťazstvo na MS 1978, kde ste zdolali troch nemeckých šprintérov Lutza Hesslicha, Christiana Dreschera a  Emanuela Raascha, jedným z najväčších triumfov v dráhovej cyklistike vôbec. Súhlasíte s takýmto hodnotením?

– Áno.

Olympijský víťaz v dráhovej cyklistike Anton Tkáč oslávil v utorok 30. marca 70 rokov. Zdroj: FB / Anton Tkáč

Je dobrým zvykom, že slávni športovci si nechávajú po víťazstvách na pamiatku najcennejšie dresy alebo iné predmety? Máte po zlatých jazdách na olympijských hrách či svetových šampionátoch doma víťazné bicykle?

– Niektoré veci som rozdal a niektoré sú v rôznych múzeách.

Súťažili ste v ére, ktorá bola prešpikovaná osobnosťami a legendami svetového športu. Kto bol alebo je pre vás tým najlepším na svete?

– Francúz Daniel Morelón, trojnásobný víťaz OH a osemnásobný majster sveta.

Čo by ste chceli poradiť začínajúcim cyklistom alebo športovcom vôbec aby boli úspešní, slávni a populárni?

– Mať rád svoj šport a urobiť preň všetko, myslím úplne všetko.