Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Vysoké Tatry Tatranská Lomnica Starý Smokovec Jasná

Rozhovor so šéfom Horskej záchrannej služby: Máme veľké problémy s poľskými horskými sprievodcami

horskí záchranári
Poľský turista neprežil pád z vrcholu Lomnického štítu. Zdroj: FB Horská záchranná služba

BRATISLAVA – Ešte pár týždňov a na Slovensku sa začne zimná sezóna, ktorá pre Horskú záchrannú službu je vrcholom roka, najmä čo sa týka počtu výjazdov a záchranných akcií. 

 

Najnavštevovanejšie, z pohľadu výjazdov záchranárov, sú najviac vyťažené Vysoké Tatry, Veľká a Malá Fatra. Ale  veľmi obľúbenou destináciou domácich aj zahraničných turistov je Slovenský raj. Vo vysokohorskom  teréne dochádza najčastejšie aj k smrteľným nehodám. Rok 2022 je špecifický vzhľadom na zimné podmienky, ktoré pretrvávajú na horách od septembra. Vysokohorský terén je pokrytý snehovou vrstvou, prípadne ľadom. „Ľudia stále podceňujú aktuálne podmienky a chodia nedostatočne vybavení tak po technickej stránke, ako aj s nedostatočnými skúsenosťami a znalosťami. Jediné pošmyknutie a  pád má v takomto prípade fatálne následky. Čo sa týka komplikovanosti a náročnosti výjazdov, je to vždy exponovaný horolezecký terén, skalné steny Vysokých a Západných Tatier. Preto je aj z hľadiska pohybu a aktivít najrizikovejší,“ hovorí Marek Biskupič, riaditeľ Horskej záchrannej služby.

 

Po páde lavíny potrebovali pomoc dvaja maďarskí horolezci. Zdroj: Horská záchranná služba

Tá oproti roku 2021 zaznamenala v slovenských horách nárast návštevnosti.  „Záchranári Horskej záchrannej služby absolvovali denne niekoľko zásahov aj väčších záchranných akcií. Medzi tie najťažšie patrili výjazdy vykonávané v nočných hodinách v exponovanom horolezeckom teréne Vysokých Tatier za nepriaznivého počasia. Najčastejšími úrazmi v letných mesiacoch patrili úrazy po pošmyknutí a páde – úrazy dolných a horných končatín, poranenia členkov a kolien a úrazy horných končatín – zápästia, ramená,“ konštatoval Biskupič.

Celkovo sa ich od začiatku letnej turistickej sezóny 15. júna do 17.októbra 2022 uskutočnilo 441. „Najviac výjazdov evidujeme vo Vysokých Tatrách – 192, ďalej sú to veľmi navštevované Veľká Fatra – 60 a Malá Fatra 55. Minulý rok 2021 sa ich v období od 1.júna do 31.októbra 2021 pre porovnanie uskutočnilo 478. Do konca tohto mesiaca, keďže turistická letná sezóna nie je stále ukončená, bude toto číslo aktuálny rok s najväčšou pravdepodobnosťou ešte stúpať. Najčastejšie potrebovali pomoc slovenskí turisti, ďalej poľskí a českí,“ doplnil Biskupič. V porovnaní z predchádzajúcimi rokmi evidujeme tento rok vysoký nárast smrteľných nehôd. Do polovice októbra je vedených už 43 smrteľných udalostí. Pre porovnanie, zatiaľ najtragickejšie boli roky 2019  a 2020, kedy záchranári zaznamenali zhodne po 40 úmrtí v horskej oblasti, minulý rok toto číslo dosiahlo počet 31.

 

Riaditeľ Horskej záchrannej služby Marek Biskupič. ZDROJ: TASR