Regióny Bratislava Top

Seniorov z domova hrôzy prekvapili policajti, ktorí vyšetrujú ich týranie

Zdroj: FB / Dom dôchocov Pažítková 2

BRATISLAVA – Krok, ktorý im spravil pekný deň. Bratislavský domov dôchodcov na Pažítkovej ulici sa do povedomia Slovenska dostal najmä pre kauzu otrasného týrania klientov zamestnancami zariadenia. Vo veci sa vedie trestné stíhanie. Napriek tomu policajti ukazujú, že majú srdce na správnom mieste. Do zariadenia, kde mali mučiť starkých, doniesli dary. Podľa riaditeľky domova sociálnych služieb ide o rovnakých policajtov, ktorí vyšetrovali prípad nechutného týrania seniorov. Tí v súčasnosti musia byť v rukách odborníkov. 

 

Zrejme nie je človeka, ktorého by sa prípad otrasného týrania klientov v domove dôchodcov nedotkol. Modriny, odopieranie stravy, ľadové sprchy či tržné rany, to všetko museli prežívať úbohí bezbranní “starkí” od zamestnancov zariadenia, ktorí sa o nich starali. Na týranie sa prišlo úplnou náhodou a v danej veci je v súčasnosti podané trestné oznámenie, vedie sa aj trestné stíhanie. Prípad mal za následok, že v zariadení pre seniorov sa vymenilo vedenie a ohavný čin začali vyšetrovať bratislavskí kriminalisti. Tí si podľa slov súčasnej riaditeľky domova dôchodcov na Pažítkovej 2 Márie Mattovič Strakovej so “starčekmi” vytvorili veľmi blízky vzťah a mimoriadne si ich obľúbili. Rozhodli sa preto spríjemniť im chvíle, kedy nemôžu byť s rodinou a poslali im prekvapenia. Prv to boli koláčiky, ktoré klientom rozdali k obedom, následne aj inkotinenčné plienky. “Tieto plienky použijeme ako rezervné pre klientov, ktorým sa nečakane zvýši spotreba, tak, aby im nič nechýbalo,” uviedlo zariadenie na sociálnej sieti.

Ako pre Zoznam.sk vysvetlila riaditeľka domovu dôchodcov, klienti majú plienky predpísané od všeobecného lekára. Môže sa však stať, že za určitých okolností je ich spotreba vyššia a tak si plienky nad rámec musia kúpiť oni sami ako samoplatci, alebo ich zabezpečí zariadenie. Plienky, ktoré dostali od policajtov, využijú práve na takéto prípady. Riaditeľka zariadenia priznala, že ide o policajtov, “ktorí s klientami prišli do styku pri objasňovaní tejto trestnej činnosti”. Podľa hovorkyne policajtov však išlo o súkromnú aktivitu “príslušníčky polície a bývalej civilnej zamestnankyne Okresného riaditeľstva Bratislava II, ktorá nesúvisí so služobnou činnosťou”. Z uvedeného dôvodu sa k veci nechcú vyjadrovať.

 

Zdroj: FB / Dom dôchocov Pažítková 2

Podľa slov Strakovej sa stav klientov, ktorí boli týraní, neustále zlepšuje. “Nerada by som na verejnosť komunikovala stav klientov, aj keď bez uvedenia mien. Niektorí príbuzní by totiž svojich blízkych v odpovediach mohli nájsť. Súhrnne, zdravotný stav klientov sa sústavne zlepšuje, a to aj po psychickej stránke. V indikovaných prípadoch s klientami pracujú psychológovia, je to však beh na dlhé trate. Postupné zlepšovanie však možno pozorovať už teraz,” vysvetlila riaditeľka domovu dôchodcov.

Vypovedala už aj riaditeľka

V súčasnosti je vo veci podané trestné oznámenia. “V danom prípade už vyšetrovateľ vedie trestné stíhanie vo veci zločinu týrania blízkej osoby a zverenej osoby. V prípade preukázania viny hrozí za takéto konanie trest odňatia slobody na 7 rokov až 15 rokov. Podľa doterajších zistených informácii mali doposiaľ neznámi páchatelia od presne nezisteného času až do dňa 17. marca 2021 fyzicky a psychicky týrať klientov zariadenia na Pažítkovej ulici,” informovali policajti s tým, že v súčasnosti nemôžu kvôli citlivosti prípadu poskytnúť viac informácií.

Vo veci už bola vypovedať aj samotná riaditeľka. Podľa jej slov policajti robia obrovské množstvo úkonov. Stav vyšetrovania však nepozná.

Galéria
Zdroj: FB / Dom dôchocov Pažítková 2
Zdroj: FB / Dom dôchocov Pažítková 2
Zdroj: FB / Dom dôchocov Pažítková 2
Zdroj: FB / Dom dôchocov Pažítková 2
Zdroj: FB / Dom dôchocov Pažítková 2
Zdroj: FB / Dom dôchocov Pažítková 2
Zdroj: FB / Dom dôchocov Pažítková 2
Zdroj: FB / Dom dôchocov Pažítková 2
navigate_before
navigate_next

Mohlo by vás zaujímať