Regióny Bratislava Top

Herecká LEGENDA by sa dožila stovky. Divadlo zverejnilo VIDEO, ktoré chytí za srdce

Zdroj: Ivan Majerský

BRATISLAVA – Čistá duša, taká bola herečka Katarína Kolníková. Oplývala neuveriteľným vnútorným bohatstvom. Vedela zabaviť aj toho najsmutnejšieho diváka. Velikánka bude navždy spätá s Radošinským naivným divadlom. Práve to si pripomína sté výročie jej narodenia. Zverejnilo video, ktoré chytí za srdce. Nezabudnuteľná historka: ,,A já, Katarína Kolníková” baví divadelníkov doteraz.

 

Na doskách autorského divadla sa vystriedalo mnoho hereckých osobností. Tou najslávnejšou a najvzácnejšou bola Katarína Kolníková, ktorej 100. výročie narodenia si radošinci pripomínajú. ,,Divadlo je celý môj život, keď nehrám, som nezdravá,” hovorievala Kolníková.

Ludý sú len dobrí a zlí

Zakladateľ divadla Stanislav Štepka pri tejto príležitosti pripomenul príhodu, ktorá sa navždy zapísala do útrob radošincov. V PKO si pripomínali desiate výročie uvádzania Jááánošíííka (14. novembra 1980). V bulletine však zabudol napísať meno účinkujúcej, ktorou bola práve Katarína Kolníková. Štepka si to všimol až vtedy, keď začali prichádzať prví hostia. ,,Čo teraz? Čo čil?, spýtala sa protagonistka Radošinského naivného divadla. Vravím jej: Dopíšte si do bulletinu svoje meno vlastnou rukou, raz to bude mať veľkú zberateľskú hodnotu. Pani Kolníková sa nedala dvakrát prehovárať a odvtedy sa do všetkých pamätníkov a kroník podpisovala tak, ako sa podpísala vtedy – tak po svojom a po radošinsky: … a já, Katarína Kolníková,” dodal Štepka.

Do divadelných dejín prispela aj replikou z predstavenia Človečina 2. Tá podľa Štepku vystihuje jej životný príbeh. ,,Myslela som si, že ludý sú len dobrí a zlí. Potom som prišla na to, že zlí móžu byt aj mrchaví a dobrí aj múdri. Najhoršá kombinácia pre život sú mrchaví a sprostí. Takých sa najvác namnoží vtedy, ked sú múdri lahostajní. O tom bola naša Človečina kedysik a o tom je aj neská, ked je múdrych pár a sprostých nejde vykynožit any nasilu! Pozývam vás do nášho dyvalla, aby ste sa spolu s nami zasmáli na tom, jakí nýkedy dokážeme byt malí a smíšni…”

 

Štepka spomína na radostné časy s herečkou. Zdroj: TASR / Zuzana Čižmáriková

To najlepšie

Kolníková sa narodila 20. apríla 1921 v Radošine, kde ako 85-ročná aj zomrela. Pochádzala z deviatich detí, z ktorých prežil iba ona a brat. Hneď po základnej škole začala pracovať na majeri v rodnej obci, neskôr niekoľko rokov slúžila v neďalekých Piešťanoch. Ako devätnásťročná sa vydala za Michala Kolníka z Nitrianskej Blatnice. Ten však odišiel do zámoria a o ich štyri deti sa starala sama.

Okrem toho, že až do dôchodku pracovala ako školníčka a pestúnka v materskej škole v Radošine, život zasvätila divadlu. Na javisko sa postavila už ako 11-ročná. Keď si radošinci v roku 1963 založili vlastné divadlo, Kolníková dokonale zapadla. ,,Keď prišla na konkurz, hneď som ju prijal. Ale nehľadajte v tom protekciu, ona bola fantastická. Hrať s ňou bolo to najlepšie, čo ma mohlo stretnúť,” prezradil Štepka. Už v prvej hre Človečina ukázala jedinečnú osobnosť, divákov si získala svojou jednoduchosťou a zároveň vnútorným bohatstvom. Stala sa doslova ikonou divadla. Účinkovala v takmer všetkých Štepkových inscenáciách. Nemožno nespomenúť hru Jááánošííík, Slovenské tango, Kúpeľná sezóna, Pavilón B, Ženské oddelenie, či Lás-ka-nie.

 

Inscenácia Ženské oddelenie. Zdroj: RND

Pocta legende

Kolníkovú neobišli ani kamery. Objavila sa v televíznom filme Víno vinovaté, Vesnický sen. Na konte má aj psychologický film Tichá radosť. Naposledy si zahrala v snímke Konečná stanica, ktorú nakrútil Jiří Chlumský podľa predstavenia radošincov.

Poctu Kataríne Kolníkovej vzdal aj syn šéfa radošincov Juraj Štepka. Nakrútil o nej životopisný dokument s použitím hraných retrospektívnych scén s názvom …a já, Katarína Kolníková. Herečku dokonca v roku 2002 v diváckej ankete Osobnosť televíznej obrazovky uviedli do Siene slávy. Získala tak poctu za svoju celoživotnú prácu na divadelných doskách. Za hereckú kreáciu v inscenácii Človečina jej tiež udelili prémiu ceny Slovenskej filmovej kritiky Igric za rok 2005. Dokonca sa v roku 2002 stala prvou držiteľkou Kvetu Tálie.

 

Kolníková získala ocenenie Kvety Tálie. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Mohlo by vás zaujímať: