Regióny Bratislava Top

Organizácia spísala petíciu za záchranu Istropolisu. Investor na plné ústa povedal, čo si o nej myslí

Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Nezisková organizácia Docomomo spustila petíciu za záchranu Istropolisu. Na pomoc vyzvali ministerku kultúry, primátora Bratislavy, starostu mestskej časti Bratislava-Nové mesto či riaditeľa Pamiatkového úradu. Budovu chcú vyhlásiť za Národnú kultúrnu pamiatku. Investor Immocap reagoval a vyjadril sa ku každej jednej požiadavke z petície.

 

Iniciátor petície Docomomo Slovensko žiada horeuvedených, aby zachránili budovu Istropolisu v Bratislave. ,,Stratu významnej časti kultúrneho dedičstva našej krajiny nemôžeme dopustiť. Je našou povinnosťou ako kultúrnej spoločnosti si ho chrániť, zachovať a zveľaďovať pre budúce generácie,” uvádza organizácia v petícii. Dodali tiež, že Istropolis je v procese posudzovania na vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku.

V petícii žiadajú o odmietnutie vydania povolenia k búraniu Istropolisu, kým neskončí posudzovanie pamiatkovým úradom, prosia o podporu vyhlásenia budovy za národnú kultúrnu pamiatku. Súčasťou petície je tiež požiadavka na dialóg developera s odborníkmi či obyvateľmi a tiež riešenie ochrany modernej architektúry na Slovensku, napríklad vytvorením špeciálnej komisie.

Unikátne dielo

Podľa nich je Istropolis ,,ikonickou budovou Bratislavy s nesmiernou architektonickou a spoločenskou hodnotou”. Ako uvádzajú, zbúraním príde mesto o unikátne dielo s kultúrnou a historickou hodnotou. Nevyhli sa ani ďalším zásahom. ,,Zbúranie Istropolisu by malo negatívny vplyv na naše životné prostredie, z dôvodu opätovnej potreby produkcie stavebných materiálov a teda aj emisií skleníkových plynov,” uviedli.

Rovnako apelujú na verejnosť. ,,Povedzme rázne STOP miznutiu hlavného mesta Slovenska. Stavebný boom Bratislavy doteraz žiaľ sprevádza bezhlavé búranie významych stavieb ako PKO, areál Cvernovky, areál Kablovky, pivovar Stein, atď. Architektúra Bratislavy odráža našu turbulentnú históriu, spája historické jadro mesta s povojnovou architektúrou moderny so súčasnými stavbami,” dodali iniciátori. Pod petíciou je už podpísaných vyše 7-tisíc ľudí. Celé znenie petície a jej podporovateľov si môžete pozrieť tu.

 

Docomomo chce zachrániť Istropolis. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Petíciu nedostali

Keďže petícia je adresovaná aj pre primátora hlavného mesta Matúša Valla, obrátili sme sa na jeho úrad. Aj keď magistrát vníma dôležitosť a funkciu miesta, riešiť situáciu zrejme nebude. ,,Istropolis je v súkromných rukách a jeho zachovanie alebo búranie rieši príslušný úrad mestskej časti Nové Mesto, nie je to v kompetencii mesta,” uviedla pre Zoznam.sk hovorkyňa Katarína Rajčanová. K petícii sa zatiaľ nevyjadrili, keďže im nebola podľa ich slov doručená.

Ministerstvo kultúry na čele s Natáliou Milanovou (OĽaNO) takisto vníma záujem verejnosti ohľadom kultúrnych pamiatok. Treba to ale podľa rezortu riešiť na odbornej úrovni. ,,V tomto prípade táto téma priamo spadá pod Pamiatkový úrad SR a až po vyjadrení ich stanoviska vieme následne zvážiť ďalšie kroky,” zdôraznila pre Zoznam.sk hovorkyňa rezortu Zuzana Viciaňová. Ako dodala, situáciu budú sledovať a informovať sa na Pamiatkovom úrade.

Petíciu nedostal ani spomínaný Pamiatkový úrad. Podnet Docomomo na vyhlásenie budovy za národnú kultúrnu pamiatku evidujú. Takisto sa úrad vyjadril ku kompetenciám. ,,Pamiatkový úrad SR sa zaoberal posudzovaním pamiatkových hodnôt predmetnej stavby, ktoré vyhodnotil kladne. Potreba integrácie budovy Istropolisu do širšieho územia Trnavského mýta však vyžaduje jeho ďalšie zhodnotenie a to v súvislosti s možnou mierou zachovania pamiatkových hodnôt v rámci ďalšieho uplatnenia stavby, čo vyžaduje diskusiu s vlastníkom a orgánmi miestnej samosprávy,” dodala pre Zoznam.sk vedúca úseku generálneho riaditeľa Jana Vargová.

V tejto súvislosti sme preto o stanovisko požiadali tiež starostu mestskej časti Bratislava-Nové mesto Rudolfa Kusého. O ďalšom vývoji vás budeme informovať.

 

K petícii sa oslovení nevyjadrili. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Spoločenský tlak

Investor projektu Nový Istropolis je z petície zaskočený. Považuje ju za akúsi nekorektnú antikampaň. ,,Namiesto korektnej diskusie nanucuje Docomomo cez spoločenský tlak svoju vôľu prostredníctvom petície. Ide o nekorektne vedenú petičnú aktivitu Docomomo, ktorej účelom je jednostranne ovplyvňovať verejnú mienku v diskusii o budúcnosti Istropolisu. V petícii nie sú uvedené kľúčové informácie, ktoré je potrebné v súvislosti s Istropolisom pomenovať,” uviedol v mene spoločnosti Immocap predseda predstavenstva Martin Šramko. Napriek tomu, je spoločnosť Immocap pripravená diskutovať. Dokonca so zástupcami Docomomo prebehli minulý rok viaceré stretnutia.

Ako ďalej uvádza investor, petícia údajne zamlčiava to, že v čase predaja Istropolisu v roku 2017 ,,nič nenasvedčovalo tomu, že by verejnosť a odborná obec jednoznačne vnímala a posudzovala Istropolis ako ikonickú budovu Bratislavy s nesmiernou architektonickou a spoločenskou hodnotou”. Zdôrazňuje, že cieľom spoločnosti je zachovať kultúrno-spoločenskú infraštruktúru Istropolisu. Využiť chcú najmä potenciál lokality Trnavského mýta.

Manipuluje verejnosť

Spoločnosť uvádza, že petícia manipuluje verejnosť. ,,V petícii bola vynechaná skutková podstata, že komplex budov bývalého Domu odborov patrí od roku 2017 do súkromného vlastníctva, z čoho vyplýva legitímne právo nakladať s majetkom,tvrdia. V čase vyhlásenia súťaže podľa nich štát, mesto ani Docomomo neprejavili záujem ako o nadobudnutie Istropolisu, tak ani o rekonštrukciu v pôvodnej architektonickej podobe. ,,V demokratickej spoločnosti, ktorá ctí práva  vlastníkov, nie je korektné dodatočne, retroaktívne, po štyroch rokoch od predaja nehnuteľnosti vyvolávať spoločenský tlak na prekvalifikovanie objektu na národnú kultúrnu pamiatku, ignorujúc pritom skutočnosť, že do doby kúpy komplexu budov Domu odborov súkromným vlastníkom ani štát, ani mesto, ani Docomomo nejavili nijaký záujem o jeho zveľadenie, kúpu alebo ochranu,” tvrdia.

Rovnako doplnili, že Istropolis nebol v čase predaja pamiatkovo chránený. Ak by bola budova zaradená medzi národné kultúrne pamiatky, investor by to považoval za bezprecedentný zásah do vlastníckych práv a znamenalo by to podľa neho zakonzervovanie súčasného 40 rokov chátrajúceho komplexu. Spoločnosť sa vyjadrila aj k procesu posudzovania na národnú kultúrnu pamiatku. Keďže sa investor podrobne vyjadril ku každej jednej požiadavke z petície, jej celé znenie si môžete prečítať tu.

 

Investor sa voči petícii ohradil. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Mohlo by vás zaujímať: