Regióny Bratislava Kultúra Top

Zničené preliezky vyvolali vlnu kritiky voči diaľničiarom: Klamú a správajú sa ako Taliban. Tí úder vracajú

Zdroj: Mária Hudáková, Sabina Jankovičová

BRATISLAVA – Slovenské centrum dizajnu obvinilo Národnú diaľničnú spoločnosť (NDS) z klamstva. Podľa nich sa správa ako Taliban. Dôvodom je kauza zničenia preliezok na odpočívadle Triblavina neďaleko hlavného mesta.

 

Dialničiari mali pritom údajne pred časom tvrdiť, že násyp okolo preliezok je tam preto, aby odpočívadlo pri výstavbe križovatky Triblavina na diaľnici D1 ochránil. ,,Klamali,” uviedlo centrum dizajnu. Dnes upozorňujú na to, že NDS namiesto ochrany, bagrami zničila a zahrabala všetky preliezky na odpočívadle Triblavina. ,,Chceme vedieť, kto o tom rozhodol a či sa mu dnes bude dobre zaspávať,” zdôraznilo centrum.

Podľa Slovenského centra dizajnu mali preliezky určitú umeleckú hodnotu. Autormi RELAX BCD Triblavina boli akademický sochár Alexander Bilkovič, Viktória Cvengrošová a laureát Ceny Emila Belluša – Virgil Droppa.

Ministerku kultúry Natáliu Milanovú (OĽaNO) mrzí poškodené dielo, ktoré má umeleckú hodnotu. Kvôli zničeným preliezkam sa spojila s ministerstvom dopravy. ,,Keďže ide o záležitosť rezortu dopravy, tak nepoznám presné dohody a či už oficiálne alebo neoficiálne prísľuby ohľadom umeleckých diel pri Triblavine. Preto nedokážem vyhodnotiť, kto je a nie je zodpodpovedný za vzniknutý stav. Iba zopakujem, že ma vždy mrzí, ak je poškodené umelecky hodnotné dielo,” uviedla Milanová.

O stanovisko sme požiadali aj ministerstvo dopravy.

 

Zbúrané preliezky na odpočívadle Triblavina. Zdroj: Mária Hudáková, Sabina Jankovičová

Trestné oznámenie

Pýtali sme sa aj na to, či bude Slovenské centrum dizajnu situáciu riešiť ďalej. ,,Áno, samozrejme, považujeme to za barbarstvo a riešime to, hoci už diela nezachránime,” skonštatoval pre Zoznam.sk riaditeľ Slovenského centra dizajnu Maroš Schmidt. Ministerke kultúry Natálii Milanovej adresujú list so žiadosťou ,,o intervenciu u ministra dopravy”.

Mnohí ľudia podľa Schmidta chystajú trestné oznámenie a chcú hromadnú žalobu. ,,Vytvára sa obrovský tlak a vlna odporu,” dodal riaditeľ.

 

Z archívu autorov. Zdroj: Zoja Droppová

Spomienky

O nahnevanosti svedčia mnohé reakcie samotných ľudí na sociálnych sieťach. ,,Sedel som s Marekom Bilkovičom jeho synom v lavici na základnej. Chodievali sme k Bilkovičovcom po škole. Pamätám si, ako mal pán Bilkovič v garáži rozrobený model tohto ihriska z pingpongových loptičiek. Škoda,” zareagoval Robert.

,,Aj zúrim aj do plaču mi je. Pamätám sa, keď to kreslili a modelovali s Alexandrom Bilkovičom. Vikina Cvengrošová a Virgil Droppa v tom čase robili na Projektovom ústave kultúry,” dodala Zoja. ,,To je tá národná hrdosť a vzťah k vlasti i kultúre. Nehovorím, že to bol vrchol umenia, ale prepraviť to niekam na sídlisko, to by chcelo 10 chlapov 3 mechanizmy a jeden podpis. Ale to je pre zlodejov veľa. Toto je na trestné oznámenie,” uviedol Radovan.

Martin sa na tento prípad pozrel z iného uhla pohľadu. ,,Projekt bol schválený dávno, všetci o ňom vedeli, práce sa blížili k Triblavine, bagristi boli platení za bagrovanie. Dobagrujú a až potom sa ako spoločnosť začneme angažovať (a fotiť). Možno by sme sa mali pýtať, ako predchádzať podobným veciam. Nemalo by to byť v kompetencii ministerstva kultúry mať evidenciu o hodnotných dielach, ktorí sú ohrozené činnosťou iného ministerstva?”

 

V decembri 2019 tam preliezky ešte stáli. Zdroj: FB / Národná diaľničná spoločnosť

Udelili súhlas

Ako redakciu informovala NDS, spoluautori Cvengrošová a Droppa v roku 2012 povolili premiestnenie diela na odpočívadlo Zeleneč. V roku 2019 ich ale spoločnosť oslovila opäť. Kvôli zlému stavu sa preliezky nedali premiestniť. ,,Dielo rovnako nespĺňalo aktuálne platné bezpečnostné požiadavky pre umiestenie detských prvkov na odpočívadle, ktoré definujú požiadavky na ochranu života a zdravia pri ich používaní deťmi. V rámci korektných vzťahov s autormi a rešpektovania autorského zákona, v zmysle všetkých vyššie popísaných skutočností boli autori s nimi oboznámení a udelili Národnej diaľničnej spoločnosti súhlas s demoláciou objektu,” uviedla vedúca oddelenia komunikácie NDS Eva Žgravčáková. NDS rovnako informovala aj autorskú spoločnosť LITA. Objekt začali diaľničiari demolovať pred mesiacom. Podľa nich autori diela ani autorská spoločnosť nepristúpili k odvolaniu súhlasu s demoláciou.

NDS sa vyjadrila aj k vyjadreniam Slovenského centra dizajnu, ktoré su podľa nej hrubo zavádzajúce. ,,Ostro sa vyhradzujeme voči tvrdeniam Slovenského centra dizajnu, že Národná diaľničná spoločnosť sa správa ako Taliban. Rovnako sa ostro ohradzujeme voči tvrdeniam Slovenského centra dizajnu, že klameme. K realizácii nám boli udelené súhlasy autorov diela a stavebné povolenie vydané ministerstvom dopravy. Sme šokovaní, že reprezentant kultúry, Slovenské centrum dizajnu, zvolil nekultúrny prejav a osočovanie, namiesto preverenia faktov,” dodala Žgravčáková. Kvôli poškodzovaniu dobrého mena podnikne NDS všetky právne kroky.

Podľa riaditeľa Slovenského centra dizajnu Maroša Schmidta NDS nedostala súhlas od dedičov práv Bilkoviča. ,,Problém je, že oni podpísali odstránenie a nie likvidáciu, čiže to, čo podpísali, bolo zavádzajúco formulované. Cítia sa podvedení,” doplnil Schmidt na margo ostatných autorov diela. Tí si údajne spomínajú, že spoločnosti niečo podpísali, ale súhlas na zničenie preliezok vraj nedali.

 

Preliezky boli v zlom stave. Zdroj: NDS

Mohlo by vás zaujímať: