Regióny Bratislava Kultúra Top

RADOŠINCI Namiesto osláv riešili existenčné problémy

Jááánošííík po tristo rokoch so SĽUK-om. Zdroj: Radošinské naivné divadlo

BRATISLAVA – Radošinské naivné divadlo sa zmietalo v problémoch. Namiesto toho, aby sa tešili z jubilea ich najslávnejšej herečky Kataríny Kolníkovej, museli zvádzať boj o vlastné prežitie. Čiastočne ich zachránila pomoc od štátu a na čas ich problémy vyriešila. Otázne však je, dokedy. 

 

Radošinské naivné divadlo sa na Slovensku už roky teší diváckej obľube. Počas svojej bohatej histórie sa pýši vypredanými sálami a hlasným potleskom. Pandémia mu ale skrížila cestu a prekazila všetky plány. Za zatvorenými dverami doslova bojuje o záchranu. Ako neštátne autorské divadlo musí situáciu riešiť na vlastnú päsť. Len pred časom skloňovali definitívne ukončenie činnosti. Odkázaní boli totiž na pomoc od štátu, ktorej sa napokon dočkali. ,,V zmysle platnej legislatívy a na základe splnených podmienok sme z ministerstva kultúry dostali finančnú podporu. Vďaka nej určite oddialime možné úplné ukončenie činnosti Radošinského naivného divadla a použijeme ju aj na nový, čo najskorší reštart, v ktorý neustále veríme,‘‘ uviedol pre Zoznam.sk manažér divadla Ladislav Hubáček.

Rovnako im ale môže pomôcť postaviť sa na nohy iniciatíva od ľudí, založená na darovaní 2 percent z daní. Tie mohli priaznivci dať občianskemu združeniu Človečina, ktoré funguje pri divadle. Rovnako tak môžu urobiť ešte aj tí, ktorí požiadali o odklad podania priznania. Ako Zoznam.sk informoval manažér Hubáček, prostriedky zatiaľ stále očakávajú. Zároveň im pomáhajú dlhoroční partneri, priatelia a tiež generálni partneri.

 

Divadlo sa kvôli pandémii trápi s financiami. Zdroj: Radošinské naivné divadlo

Bez prázdnin

Divadlo nehrá už od konca septembra 2020. Počas zatvorenia skúšali predstavenie Pán Strom v réžii Ondreja Spišáka. Kvôli zlej situácii ho však neuviedli. Približne o mesiac sa chcú k hre vrátiť a pokračovať v skúšaní. Keďže na javisku herci vôbec nehrali, diváci mohli ich predstavenia vidieť aspoň prostredníctvom RTVS. Televízia odvysielala napríklad hru Len tak prišli, To nemá chybu či Zmiešaná štvorhra.

V lete by malo ale divadlo ohlásiť veľký návrat. ,,Plánujeme uviesť nový kabaretný titul Stanislava Štepku s názvom Sedel som dva roky v réžii Juraja Nvotu a v novembri opäť s režisérom Ondrejom Spišákom chceme uviesť ďalšiu novú premiéru Spev kohúta. Plánov máme viac ako dosť, len aby sa mohli zrealizovať,” uviedol Hubáček.

Na divadelné prázdniny budú musieť zrejme herci zabudnúť. Vedenie totiž chce odohrať predstavenia, na ktoré majú diváci vstupenky ešte z minulého roku. Rovnako chcú využiť aj letný amfiteáter. ,,Držme si všetci palce, aby sa náš život čo najskôr vrátil do vytúženého normálu, ktorého nespornou súčasťou je aj bezpečná návšteva Radošinského naivného divadla,” zdôraznil manažér divadla.

 

Inscenácia To nemá chybu. Zdroj: Radošinské naivné divadlo

Radosť strieda strach

Na doskách autorského divadla sa vystriedalo mnoho hereckých osobností. Tou najslávnejšou a najvzácnejšou bola Katarína Kolníková, ktorej 100. výročie narodenia si radošinci pripomínajú. Keďže riešia situáciu s koronavírusom, ktorý ich takmer položil na nohy, oslavy museli tento rok vynechať.

Kolníková účinkovala takmer vo všetkých Štepkových inscenáciách. Narodila sa 20. apríla 1921 v Radošine, kde v roku 2006 aj zomrela. Okrem toho, že pracovala ako školníčka a pestúnka v materskej škole v Radošine, život zasvätila divadlu. Na javisko sa postavila už ako 11-ročná. Keď neskôr z rodnej Radošiny dorazila do Radošinského naivného divadla, už v prvej hre Človečina ukázala jedinečnú osobnosť, divákov si získala svojou jednoduchosťou a zároveň vnútorným bohatstvom. Stala sa doslova ikonou divadla.

 

Divadlo si pripomína herečku Katarínu Kolníkovú. Zdroj: Ivan Majerský

Výnimočnosť

Radošinské naivné divadlo vzniklo v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Prvou premiérou sa pýši v roku 1963, ktorú odohrali v Radošine. Divadlo založil poslucháč Pedagogickej fakulty v Nitre a dlhoročný radošinský divadelný ochotnícky herec a režisér Stanislav Štepka. Originálnosť divadla sa nezaprie, zaujímavosťou je, že dodnes uvádza hry jediného autora Stanislava Štepku.

V niekoľkoročnej histórii stálo na jeho javisku mnoho jedinečných osobností: Viliam Madarász, František Štepka, Mária Ferencziová-Vičanová, Jozef Sloboda, Eugen Lištiak, Stanislav Kalinec, Daniela Janáčková-Vrbovská, Zuzana Kronerová, Zuzana Mauréry, Monika Hilmerová, Soňa Norisová, Anna Šišková, Dušan Cinkota, Diana Mórová, Milan Lasica, Július Satinský, Jaroslav Filip, Róbert Roth, Ladislav Chudík, Csongor Kassai, Helena Krajčiová, René Štúr, Henrieta Jančišinová, Daniel Heriban, Svätopluk Malachovský, Michal Kubovčík, Daniel Fischer, Gabriela Marcinková a mnohí ďalší.

 

V divadle si zahrali viaceré osobnosti. Zdroj: Radošinské naivné divadlo

Mohlo by vás zaujímať: